LAN Nedir ?

LAN ( Local Area Network ) türkçede Yerel Alan Ağı anlamına gelir. LAN ev ve ofis gibi kısıtlı alanlarda birbirine bağlı olduğu bilgisayar ,telefon tablet ve yazıcı gibi cihazların oluşturduğu kümedir.

LAN bazen kablolu, kablosuz ,yada ikisinin bir arada kullanıldığı ağlardan oluşabilir.

LAN, aygıtların geniş alan ağları üzerinden dahili sunuculara, web sunucularına ve diğer LAN’lara bağlanmasını sağlayan kablolar, erişim noktaları, anahtarlar, yönlendiriciler ve diğer bileşenlerden oluşur. Sanallaştırmanın yükselişi, ağ yöneticilerinin büyük altyapı değişikliklerine gerek kalmadan ağ düğümlerini mantıksal olarak gruplandırmasına ve ağlarını bölümlemesine olanak tanıyan VLAN (Vitrual Local Area Network) yani sanal LAN’ları gelişimini de tetikledi. Örneğin birden fazla departmanı olan bir ofiste aynı departmanda olan cihazlar fiziksel olarak aynı departmanda olsalar bile VLAN sayesinde mantıksal olarak birbirinden ayrılabilirler.

LAN'ın faydaları

Bir LAN’ın avantajları, birbirine bağlı herhangi bir cihaz grubu için olanlarla aynıdır. Cihazlar tek bir İnternet bağlantısı kullanabilir, dosyaları birbirleriyle paylaşabilir, paylaşılan yazıcılara yazdırabilir ve birbirlerine erişebilir ve hatta birbirleri tarafından kontrol edilebilir. LAN’lar 1960’larda kolejler, üniversiteler ve araştırma tesisleri (NASA gibi) tarafından, öncelikle bilgisayarları diğer bilgisayarlara bağlamak için kullanılmak üzere geliştirildi. LAN’ların yaygın olarak kullanılmaya başlaması Ethernet teknolojisinin geliştirilmesine (1973, Xerox PARC’da), ticarileştirilmesine (1980) ve standardizasyonuna (1983) kadar değildi. Bir ağa bağlı cihazlara sahip olmanın faydaları her zaman iyi anlaşılmış olsa da, LAN’ların neredeyse her tür ortamda yaygın hale gelmesi, Wi-Fi teknolojisinin yaygınlaşmasına kadar değildi. Günümüzde sadece işletmeler ve okullar LAN’ları kullanmakla kalmıyor, aynı zamanda restoranlar, kafeler, mağazalar ve evler kullanıyor. Kablosuz bağlantı, bir LAN’a bağlanabilen cihaz türlerini de büyük ölçüde genişletmiştir. Artık bilgisayarlardan, yazıcılardan ve telefonlardan akıllı TV’lere, müzik setlerine, hoparlörlere, aydınlatmaya, termostatlara, pencere perdelerine, kapı kilitlerine, güvenlik kameralarına ve hatta kahve makinelerine, buzdolaplarına ve oyuncaklara kadar akla gelebilecek neredeyse her şey “bağlanabilir”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *